پرینت

دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد خام به عنوان یک سیاست اصولی دنبال می شود

. ارسال شده در اخبار داخلی

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: موضوع دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد خام در افق «ایران 1404» به عنوان یک سیاست اصولی دنبال می شود و این حق ایران است و برنامه ای بلند پروازانه محسوب نمی شود.
«محمدرضا نعمت زاده» روز سه شنبه در هفتمین همایش «چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» در مرکز همایش های صدا و سیما افزود: احتمال دارد معادن کشور برای تامین مواد اولیه مورد نیاز در دراز مدت جوابگو نباشد اما معادن زیادی وجود دارد که علاوه بر روی زمین، در عمق قرار دارند و تاکنون به بهره برداری نرسیده اند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: دستیابی به سه درصد تولید جهانی به عنوان حق ایران ارزیابی می شود اما اکنون یک درصد این میزان را داریم.
وی گفت: بررسی ها نشان می دهد در کشور کمبود ورق فولادی وجود دارد و برای تولید ورق نازک با استانداردهای بالا باید سرمایه گذاری صورت گیرد.
نعمت زاده مدعی شد: ایران می تواند 20 میلیون تن صادرات فولاد داشته باشد اما این مهم 2 درصد بازار تجارت این کالا را در بر خواهد گرفت.
به گفته وی، ایران دارای قابلیت لازم برای تولید 10 درصد فولاد مخصوص و آلیاژی است و در عین حال برای تولید در صنعت فولاد موضوع کاهش مصرف انرژی در زمینه آب حداقل به میزان پنج درصد و برای برق بالغ بر 10 درصد می توان صرفه جویی کرد.
نعمت زاده گفت: ایران با 18 میلیون تن فولاد خام اکنون رتبه شانزدهم جهانی را دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد، در حالی که در سال 2016 میلادی رشد جهانی تولید فولاد خام یک درصد ثبت شده بود، ایران توانست نسبت به سال 2015 افزایش تولید 10 درصدی را ثبت کند.
**دولت پشت درهای بسته تصمیم گیری نمی کند
نعمت زاده تاکید کرد: دولت یازدهم در پشت درهای بسته تصمیم گیری نمی کند، بلکه با بهره گیری از مشورت های مستمر با تشکل ها و صاحب نظران اقدام می کند.
وی ادامه داد: برای این منظور در حالی که میزان تولید کنسانتره سنگ آهن در سال 92 برابر با 28 میلیون تن بود، با بهره برداری از برخی واحدها در اسفند ماه امسال به ظرفیت 45 میلیون تنی دست خواهیم یافت که رشد این بخش به 60 درصد می رسد.
این مقام مسئول افزود: میزان گندله نیز از 21 به 35 میلیون تن رسیده که 66 درصد رشد یافته است؛ در واقع کنسانتره و گندله دو حلقه از زنجیره فولاد هستند که بیشترین کمبود در این زنجیره در گذشته وجود داشت.
وی آمار دیگری از رشد تولید هم داد که شامل رشد 42 درصدی آهن اسفنجی، 29 درصدی شمش فولادی و 19 درصدی نورد نسبت به سال 92 است.
نعمت زاده لازمه تولید بیش از 50 میلیون تن فولاد را در افق 1404 نیاز به 150 تا 160میلیون تن سنگ آهن ذکر کرد و گفت: وزارت صنعت مصمم به تحقق هدف چشم انداز است.
هفت طرح فولاد استانی که در چارچوب اهداف سند چشم انداز پیش بینی شده، حدود هفت میلیون تن به توان صنعت فولاد خواهد افزود؛ این طرح ها در استان های چهارمحال و بختیاری، فارس، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان و کرمان واقع شده اند.
پیش بینی شده، امسال صادرات فولاد ایران حدود 6 میلیون تن باشد که رقم بی سابقه ای در این بخش هدف گذاری شده است.
هفتمین همایش «چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» که صبح دیروز در مرکز همایش های صدا و سیما آغاز بکار کرد، امروز پایان می یابد.
مورخ : 1395/11/27

وضعیت صنعت فولاد آذربایجان شرقی

  • آذربایجان شرقی در بخش فولاد از نظر سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در رتبه نخست قرار دارد در همینصوص ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش های مختلف در سطح استان سرمایه گذاری شده که این اقدام اقتصادی و تولیدی می توانند زمینه های اشتغال را برای پنچ هزار نفر از کارجویان منطقه را فراهم کنند.
 
  • آذربایجان شرقی بعد از اصفهان و خوزستان رتبه سوم در تولید فولاد کشور را دارد و ۸۵ درصد این تولیدات نیز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
  • تا کنون برای توسعه و تاسیس مراکز تولید فولاد در استان ۷۰ مجوز صادر شده که در صورت ثمربخش بودن و به نتیجه رسیدن تمام این مجوزها، تولید فولاد آذربایجان شرقی از شش میلیون تن به ۲۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.