پرینت

استفاده از اوراق قرضه یا چاه نفت با اقتصاد مقاومتی سازگاری ندارد

. ارسال شده در اخبار داخلی

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که استفاده از درآمدهای نفتی شروع فرآیند تباه‌کنندگی اقتصاد ایران بود، گفت: استفاده از منابعی مانند اوراق قرضه و چاه نفت با اقتصاد مقاومتی سازگاری ندارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، مهدی غضنفری در سومین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی که صبح امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، با اشاره به زیان‌های گسترده استفاده از منابع مستعد تباه کننده اقتصاد، گفت: اوراق قرضه طلب موهومی است که در آینده وصول می‌شود و اگر دولت‌ها نتوانند هزینه‌های آن را تامین کنند مشخص نیست که طلب‌های پیمانکاران از کدام منابع باید وصول شود. متاسفانه امروز هر ایرانی که متولد می‌شود، بدهکار است زیرا برای اقتصاد کشور نمی‌توانیم منابع مالی مناسب تعریف کنیم و بر این اساس دولت دست به استفاده گسترده از اوراق موهومی قرضه زده است.

غضنفری درباره زیان‌های استفاده از روش اوراق قرضه برای به تعویق انداختن بدهی‌ها گفت: زمانی که اوراق قرضه شناسایی شد یک پدیده جدید بعد از نفت برای تباهی اقتصاد در دست مدیران قرار گرفت. در این میان مدیران دولتی به هشدارهای استفاده از این منبع توجهی نمی‌کنند و تا زمانی که منبع جدیدی برای استفاده شناسایی نشود همچنان این روش بر اقتصاد کشور ما سلطه‌گری می‌کند.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت افزود: ناامیدی در میان مردم، فقر و بیکاری از نشانه‌های استفاده از منابع موهومی مانند چاه نفت و اوراق قرضه است.
وی تاکید کرد که استفاده از این منابع با اقتصاد مقاومتی سازگار نیست و بایستی به جای به‌کارگیری این منابع به سمت استفاده از منابع بالنده حرکت کنیم.

وضعیت صنعت فولاد آذربایجان شرقی

  • آذربایجان شرقی در بخش فولاد از نظر سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در رتبه نخست قرار دارد در همینصوص ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش های مختلف در سطح استان سرمایه گذاری شده که این اقدام اقتصادی و تولیدی می توانند زمینه های اشتغال را برای پنچ هزار نفر از کارجویان منطقه را فراهم کنند.
 
  • آذربایجان شرقی بعد از اصفهان و خوزستان رتبه سوم در تولید فولاد کشور را دارد و ۸۵ درصد این تولیدات نیز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
  • تا کنون برای توسعه و تاسیس مراکز تولید فولاد در استان ۷۰ مجوز صادر شده که در صورت ثمربخش بودن و به نتیجه رسیدن تمام این مجوزها، تولید فولاد آذربایجان شرقی از شش میلیون تن به ۲۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.