پرینت

65 درصد درآمد حقوق دولتی معادن باید به امور زیربنایی معادن اختصاص یابد

. ارسال شده در اخبار داخلی

به گزارش "شاتا" مهندس نعمت زاده در بازدید از معادن گرانیت شهرستان نهبندان خراسان جنوبی افزود : 15 دردص هم در اختیار استانداریها برای فعالیتها یعمرانی در جاهایی که معدن دارین.این در حالی ایت که طی چند سال گذشته حداکثر 13 دردصد را توانستیم بگیریم و در فصل بودجه نمایندگان این را در نظر بگیرند .

وی تصریح کرد :  این درصدها اگر در معادن کشور هزینه شود شرایط عوض می شود.

نعمت زاده با بیان اینکه استان خراسان جنوبی از لحاظ معادن غنی است اضافه کرد : در نهبندان انواع سنگهای گرانیت را داریم ولی به خاطر رکود بخش مسکن و صادرات تولید این معادن افت کرده اما مصارف مختلفی مثل سنگ فرش پیاده روها و جداول خیابانها بالاخص در مناطق سردسیر را می توان جایگزین کرد.
مهندس نعمت زاده  بیان کرد: اغلب این معادن نزدیک به 40 معدن فعال هستند اما در مسایل زیر بنایی مشکل  دارند و اکثرا با ژنراتور کار می کنند  اما همفکری می کنیم با وزارت نیرو و استانداری تا این مشکل برطرف شود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در ادامه در خصوص بازارچه های مرزی استان گفت :  تصمیم با هیات وزیران است ، با وزارت کشور توافق کردیم به دولت ارسال و در کمیسیون ها تصویب شده ولی مصوبه دولت هنوز ابلاغ نشده است.
نعمت زاده در زمینه مشکلات مربوط به خام فروشی سنگ اظهار کرد : یکی از اهداف سفر این است که  فرآوری سنگ را در نهبندان و استان توسعه دهیم و با استان قدس رضوی همفکری کرده ایم تا واحد سنگ بری و فرآوری سنگ را  با استانداردهای بین المللی برای صادرات بوجود آوریم و بخش خصوصی هم بتواند فعالیت مثبت داشته باشد.

وضعیت صنعت فولاد آذربایجان شرقی

  • آذربایجان شرقی در بخش فولاد از نظر سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در رتبه نخست قرار دارد در همینصوص ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش های مختلف در سطح استان سرمایه گذاری شده که این اقدام اقتصادی و تولیدی می توانند زمینه های اشتغال را برای پنچ هزار نفر از کارجویان منطقه را فراهم کنند.
 
  • آذربایجان شرقی بعد از اصفهان و خوزستان رتبه سوم در تولید فولاد کشور را دارد و ۸۵ درصد این تولیدات نیز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
  • تا کنون برای توسعه و تاسیس مراکز تولید فولاد در استان ۷۰ مجوز صادر شده که در صورت ثمربخش بودن و به نتیجه رسیدن تمام این مجوزها، تولید فولاد آذربایجان شرقی از شش میلیون تن به ۲۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.